HAKKARİ REŞKO ZİRVE & SAT GÖLLERİ & CİLO BUZULLARI DAĞCILIK & TREKKING 5-10.8.2024

ÖNEMLİ NOT : TREKKİNG YAPACAKLAR KAMP MALZEMESİ TAŞIMAYACAKLAR. SADECE REŞKO ZİRVE YAPACAKLAR SADECE BİR DEFA KAMP MALZEMESİ İLE YÜRÜYECEKLER Türkiye’nin Himalayaları olan Cilo ve Hakkari dağlarına yolculuk ve tırmanış yapacağız. Görkemli Cilo dağlarının en yüksek zirvesi olan Reşko (4,136) zirvesine çıkacağız. Milyon yıllık buzulları göreceğiz. Buzul gölleri ile dikkat çeken Sat dağlarını ve göllerini gezeceğiz. Zap vadisi, Avaşin vadisi, Dez vadisi,Nasturi kiliselerini, Neolotik döneme ait kaya resimlerini ve daha bir çok güzellikleri göreceğiz. İstersek Muhteşem Zap nehrinde Rafting yapmanın ayrıcalığını yaşayacağız. 

1.GÜN 05 Ağustos 2024 Pazartesi
Saat 12:00 Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyubi hava alanında buluşuyoruz. Yüksekova’da üç gecelik kampta ihtiyaçlarımızı alacağız. Serpel yaylası Cilo dağları Reşko (4.136) zirvesine tırmanmak üzere yola çıkıyoruz. Kontrol noktalarında kayıtlarımızı yaptıktan sonra Serpel yaylasına varıyoruz. Burada kısa bir moladan sonra kamp yükümüz ile Ciloların ana kampı olan Horkedim kampına aracımızla gidiyoruz. Zirve Faaliyeti yapmayacak olan arkadaşlarımız burada kamp kuracaklar . Bu arkadaşlar günün tadını çevre yürüyüşleri ile çıkarabilirler . Zirve faaliyeti yapacak olan dostlarımızla yaklaşık 6 saatlik bir tırmanıştan sonra Ciloların Horkedim ana kampına varıyoruz. Önemli REŞKO TIRMANIŞI YAPANLAR  ANA KAMPA KENDİ KAMP YÜKÜNÜ TAŞIYACAK ARAÇ KATIR VS YOK Saat 19:30 Kamp ve serbest zaman.

2. GÜN : 06 Ağustos 2024 Salı
1. GRUP :Reşkoya Tırmanış. Saat 04:00 Kamptan hareket ediyoruz. Ülkemizin en yüksek ikinci zirvesi ve en görkemli Reşko zirvesine çıkmak üzere yola çıkıyoruz. Yaklaşık 8 saat sürecek olan tırmanış sonrasında Reşko zirvesinde olacağız. Zirve sonrasında kampa dönüyoruz. Saat : 18:00 Kamp ve serbest zaman.
2.GRUP :Zirve yapmayan ve Serpel yaylasında kalan dostlarımız arzu ederlerse Horkedim kampına çıkıp tekrar geri dönebilirler
ZİRVE FAALİYETİ YAPACAKLAR İÇİN ZORUNLU EKİPMANLAR : 2 ADET BATON KASK VE HAVA ŞARTLARINA UYGUN GİYSİLER (ayrıntıları belirteceğiz )

3. GÜN 07 Ağustos 2024 Çarşamba
1. GRUP OLAN ZİRVE YAPANLAR :Saat : 08:00 Horkedim yaylası kamp alanında ayrılıyoruz, Yaklaşık 5 saatlik bir inişten sonra Buzul deresinin kenarında mola veriyoruz. Ardından Serpel yaylasına kamp kurmak üzere alana geliyoruz. Kampımızı Serpele kuracağız ve günün yorgunluğunu burada atacağız. Grubun ve zamanın durumuna göre kısa bir vadi yürüyüşü yapabiliriz. Zirve yürüyüşü yapmayan serpel yaylasında KALANLAN 2. GRUP : Ciloların en büyük buzul gölüne yürüyecekler veKevipir buzulunu ve Beyaz şelaleyi görecekleri. Parkur orta zorlukta. Ama gün sonunda herkes Serpel yaylasında toplanacak

4. GÜN 08 Ağustos 2024 Perşembe
Tüm Gruplar birleşmiş olarak Saat 07:00 Serpel yaylasından ayrılıyoruz ve cennet bölge olan Sat Göllerine hareket ediyoruz. Araçla dağlara tırmanarak Büyük Sat Gölü kenarında araçlardan iniyor ve göller bölgesini geziyoruz. Göller birbirine yakın olduğu için yorucu olmayan bir yürüyüş ile 6 tane buzul göl ve bir şelale göreceğiz. Geziden sonra araçların yanında toplanıyoruz. Kısa bir yemek molası vereceğiz. Burada yüzmek serbest. Sat faaliyetimizden sonra göllerden ayrılıyor ve Neolotik döneme ait kaya resimlerinin olduğu bölgeye geçiyoruz. Eşi benzeri olmayan kaya resimlerini gördükten sonra Yüksekova merkeze geçiyoruz. Yüksekova merkezde bir saat serbest zaman. Ardından Araçlara binip Hakkari Merkeze Cilo Dağları Cennet Cehennem vadisi Mergan yaylasına geçiyoruz. Cilo dağlarını kucağına Mergan yaylasına kamp kuruyoruz .Saat 18:00 Mergan da kamp ve serbest zaman.

5. GÜN 09 Ağustos 2024 Cuma
Saat : 08:00 de Cilo dağları Cenet Cehennem bölgesi Mergan yaylasından milyon yıllık buzula yürüyüş yapılacak. Gidiş dönüş yaklaşık 6 saatlik bir vadi yürüyüşünden kamp alanımıza geri dönüyoruz. Görkemli Cilo dağları manzarası ile günümüzü tamamlayıp Ava spi vadisinden aşağıya iniyoruz. Yol boyu Gelezo kilisesi, Gelezo şelalesi, Mar Şalita dağ kilisesi, Şaneder kilisesi ve Kırıkdağ köylerini göreceğiz. Ardından Zap Vadisi Tata Zap Rafting tesislerine gidiyoruz.
Saat 15:00 Zap nehrinde Rafting yapıyoruz. Hakkari merkeze 3 yıldızlı otelimize geçiyoruz. Otele yerleşme ve serbest zaman.

6. GÜN 10 Ağustos 2024 Cumartesi
Saat : 09:00 Otelde kahvaltı yaptıktan sonra otelden ayrılıyoruz. Yüksekova havaalanına gidiyor ve memleketlere geri dönmek üzere uçağımıza geçiyoruz.

 

GÖRÜLECEK YERLER : Hakkari, Yüksekova, Cilo dağları, Reşko 4.136, Bobek 4,080, Süppa Durek 4.111, Belkıs, Çeko, Kısare ve onlarca zirveler görülecek(uzaktan panoramik) . Cilo buzulları Serpel, Meydan, Horkedim yaylaları. Dağlıca, Yeşiltaş, Serpel ve Baz köyleri, Avaşin, Zap ve Ava Spi vadileri , Gündoğdu Mağarası, Seyır tepesi Zap Vadisi, Zap nehri, Depin bölgesi, Mir geçidi, Kervan yolu Cilo küme dağlarına doğudan görünüm. Kırıkdağ köyü, Marşalita Dağ Manastırı, Ava Spi Vadisi, Gelezu Şelalesi, Nasturi köyleri, Mergan Yaylası, Cilo Dağları, Reşko zirvesi, Cilo Buzulları, Cafer Kule, Cilo dağcılık dağ evi ve bir çok güzellikler.(hepsi yetişmeyebilir )

TARİH: 5-10 Ağustos 2024
İÇERİK : ZİRVE FAALİYETİ VE TREKKİNG
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: HÜSEYİN ERDOĞAN
REHBERLİK : HAKKARİ DAĞCILIK -HACI TANSU
KONAKLAMA : 4 GECE ÇADIR 1 GECE ODA
Herkes kendi çadır tulum ve matını getirmelidir.
ÖNEMLİ: ZİRVE FAALİYETİNDE HERKES KENDİ KAMP YÜKÜNÜ TAŞIYACAKTIR. ZİRVE FAALİYETİ YAPMAYANLAR İÇİN KAMP MALZEMESİNİ TAŞIMAYA GEREK YOKTUR
ETKİNLİK ÜCRETİ: 10900 TL (*)
(*) KATILIMCI SAYISI 20 Yİ GEÇTİĞİNDE ÜCRET 9900 TL OLACAKTIR
ÜCRETE DAHİL HUSUSLAR:
5.8.2024 de Hakkari havalimanından başlayıp 10.8.2024 de yine burada biten tüm transferler, 1 gece 2 kişilik odalarda kahvaltı konaklama bedeli, trekking rehberlik hizmeti, dağ mihmandarlğı hizmeti, seyahat sigortası.
Belirtilmeyen öğünler , Müze vb yerlerin giriş ücreti, Rafting ücreti ve kumanyalar katılımcılara aittir.
TOPLAM KATILIMCI LİMİTİ 24 KİŞİ
ÖNEMLİ DAĞ ZİRVE FAALİYETİ 12 KİŞİ İLE SINIRLIDIR. BAŞVURU SIRASINDA ZİRVE YAPILACAK İSE BELİRTİLMELİDİR. ANCAK HER BAŞVURANIN ZİRVE FAALİYETİNE ALINMASI SÖZKONUSU DEĞİLDİR. TECRÜBE VE REFERANS(Dağcılık eğitimiyle ilgili ) ARANACAKTIR.

GELİŞ VE DÖNÜŞ UÇAK BİLGİLERİ:
DAHA SONRA AÇIKLANACAK

KATILIMLA İLGİLİ DİĞER DETAYLAR.
Bütün katılımcılar en geç 15 Haziran 2024 tarihine kadar ücretin 1/2 ünü yatırmış olmaları gerekmektedir.( DAHA ÖNCEDEN KAPORA DA ALMIŞ OLACAĞIZ )
Resmi izinlerin alınması için kesin liste 15 Temmuz 2024 günü ilgili kurumlara verilecektir.

 

GEREKLİ MALZEMELER
Çadır, mat, uyku tulumu, ocak, kafa feneri, Yağmurluk, tozluk, uygun sırt çantası, bere, güneş gözlüğü ve kremi, sert tabanlı bileği saran su geçirmeyen yürüyüş ayakkabısı, yedek giyecek( araçda bırakılacak),
Katılımcıların yanlarında yedek bir çift kıyafet bulundurmaları önerilir.
-Bir öğün yiyecek ve yaklaşık 1 litre termos sıcak su ve enerji verici yiyecekler (Meyve ve kuruyemiş tercih edilmeli) taşımaları tavsiye edilir.
-Doğada kesinlikle çöp bırakmıyoruz. Doğa yürüyüşü faaliyetlerimizde alkol kullanmıyoruz. Sigara ürünleri kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Evet dostlar biz yazdık çizdik top sizde :)) Müsait olan dostlarımızı bekleriz. Bunun BURAYA TIKLAYARAK  uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
NOT: TAHMİNİ FİYATLARI KOYMAKLA BERABER ÖNGÖRÜMÜZÜ AŞAN FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ ETKİNLİK ÜCRETİNE YANSITMA HAKKIMIZ SAKLIDIR
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380