EFELER YOLU TİRE PARKURLAR TREKKİNG ( MART )4.3.2024

Efeler Yolu’nun genel amacı; bölgenin içerdiği doğal, tarihi ve kültürel zenginliğin korunmasını ve değerlendirilmesini sağlayarak, bölgede sürdürülebilir ve bütüncül bir kırsal kalkınmayı tetiklemek ve bu sayede yerel coğrafyada sosyo-ekonomik bir kalkınma yaratmaktır.

Bu amaçtan hareketle doğan Efeler Yolu; İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın sıradağları üzerinden Efes Selçuk’ta bulunan Meryemana’da sonlanan 500 kilometrelik çok etaplı ve işaretli bir yürüyüş yolu olarak hayata geçmektedir. Yol yaklaşık bir ayda yürünebilen 28 etaptan oluşur. Etaplar 13-26 kilometre arasında değişen uzunluklarda ve genellikle “zor” zorluk düzeylerine sahiptir.

Efeler Yolu; efe/zeybek kültürü bakımından önemli köyleri, yaylaları ve önemli efe yataklarını günümüzde halen korunabilmiş doğal patikaları kullanarak birbirine bağlar. Bu bağlamda yol “efe/zeybek” kültürünün egemen olduğu coğrafyalar olan İzmir, Manisa ve Aydın illerinde bulunan Bornova, Kemalpaşa, Bayındır, Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Ödemiş, Kiraz, Alaşehir, Beydağ, Nazilli, Sultanhisar, Köşk, Tire, İncirliova, Germencik ve Selçuk ilçeleriyle etkileşir.
Bir not,  'Efeler Yolu Projesi' Estonya'nın başkenti Tallin'de düzenlenen 'Green Destinations 2023 Konferansı' kapsamında 'Top 100 Stories' yarışmasında 'Culture & Tradition' (Kültür ve Gelenek) kategorisinde ödül almaya hak kazandı. 
OLASI ETAPLAR:
Etap: / Dallık (Tire) - Kaplan (Tire) / 13 KM Kestane ve Sandal ağaçları arasından geçen muteşem bir rotaDallık Köyü’nden başlayacak yürüyüşümüzde, yaklaşık 2 saatin ardından Cambazlı Köyü’nde bir mola vereceğiz. Cambazlı köyü, yaklaşık 3000 karadut ağacının bulunduğu ve köy kooperatifi ile yıllık 100 ton karadutun hasat edildiği altıyüz rakımlı bir yerleşim. Cambazlı’daki molamızın ardından sarmaşıklarla kaplı ağaçlardan oluşan sık ormanlıkta 1 saatlik bir yürüyüş sonrası Eşekçioğlu Köyü'ne ulaşacağız ve taş fırında pişen sıcak köy ekmeklerinden tatmak için mola vereceğiz Molanın ardından Arap Pınarı Çeşmesi Mesire Alanı'na doğru yürüyüşe başlayack ve yol üzerinde yüzlerce yıllık ağaçlardan oluşan kestane ormanları ve kocayemiş ağaçları ile kaplı ormanlar arasından geçerek 1 saat sonra mesire alanına ulaşacağız  Akabinde sularımızı içip dinlendikten sonra Kaplan Köyü’ne doğru yola koyuluyoruz ve 2 saatin sonunda günlük programımızı sonlandıracağız.
Bu parkura geç başlamamız halinde kısmi olarak yürüyebilir veya yorulanları Cambazlı köyünde bırakabiliriz.

Etap: / Kaplan (Tire) - Akçaşehir (Tire) /
Bu parkur 18 km olup kısmen  yürünme ihitmalide vardır . Parkur başladıktan sonra Acı öldüren mevkii, Kuruçeşme mevkii ve Mezar Gediği mevkilerini geçerek Çaloluk mevkiine ulaşılıyor yemek  için Çaloluk mevkiinde molavereceğiz . Antik Efes kentinin tarihi su yollarının bulunduğu Yörükler Mevkiini geçtikten sonra Alacain Mağarası’na ulaşıp yosunlarından oluşan bölgeyi gezdikten sonra parkuru sonlandıracağı

Etap: / Akçaşehir (Tire) -Küçükkale (Tire)  17 km
Bu parkurda kısmi olarak yürünecektir.   Bölge Efes Ertemis Tapınağınin kutsal alanı içinde yer alan  ,geçmişi 2000 yılı aşan arkeolojik yerleşim ve ibadethane gibi  kültür varlıklarının geniş bir yayılım gösterdiğini alan . üç  adet gözetleme kulesi bir adet kale yapısının hala varlığını sürdürdüğü  bölgede parkur  en bakir ve yaşlı kızılçam ormanları içinden geçiyor ve orman dip dokusu  çok yoğun olması sebebiyle tür cesitliliginin çok fazla Ayrıca Akyurt Buyukkale sırt hattında kurtuluş savaşı döneminde Efeler ve yerel güçlerin yoğun çatışmalar yapıldığı bir hat var
Sonuçta 1. ve 3. günler maksimum 5 er saat 2 gün 6 -7 saat yürüyüş planlanmaktadır. Yürüyüşlerimizden saat artırıp Tire kütüphanesi, mesire ve ören yerleri gezilerine zaman ayıracağız 
Bu etkinliğe  FORMDA ve DÜZENLİ yürüyüş yapan arkadaşlarımızı bekliyoruz 
TARİH: 2-3-4 Mart 2024
İÇERİK : Doğa yürüyüşü
KONAKLAMA : 0DA ( Otel bilgisi daha sonra verilecek )
FAALİYET SORUMLUSU : ARGUN BAYDAN
FAALİYET ÜCRETİ : 3300 TL
ÜCRETE DAHİL HUSUSLAR: Rehberlik hizmeti , seyahat sigortası, İzmir içindeki ulaşımlar
KONAKLAMA: Tire'de uygun bir mekanla anlaşacağız. Ödemesini her katılımcı kendi yapacak
İzmir'e geliş ve dönüş masrafları ile yeme içme ören yeri giriş ücretleri katılımcılara aittir.
Sayımız 10 olduğunda etkinlik kesinleşir ve bilet alımı için katılımcılara haber verilir.
EFELER YOLU HAKKINDA GENEL BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ
UÇAK BİLGİLERİ : (habersiz alınmamalı)
İZMİR'E GELİŞ :  
İZMİRDEN AYRILIŞ:  
Evet dostlar imkanları müsait olan dostlarımızı bekleriz. Bunun için BURAYA TIKLAYARAK  linkinden uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır.
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
NOT: TAHMİNİ FİYATLARI KOYMAKLA BERABER ÖNGÖRÜMÜZÜ AŞAN FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ ETKİNLİK ÜCRETİNE YANSITMA HAKKIMIZ SAKLIDIR
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380