SONBAHARI RENKLERİYLE HATTUŞAŞ, ALACAHÖYÜK, AMASYA , ERFELEK ŞELALELERİ, İNCESU KANYONU 15-18 EKİM 2022

BU ETKİNLİK TURİZM BAKANLIĞININ VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ İSTEKLERİ VE MEVCUT EKONOMİK ŞARTLAR ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR . GEREKİRSE KATILIMCILARA BİLGİ VEREREK BAKANLIKLARIN YÖNERGELERİ ÇERÇEVESİNDE VE AŞIRI ZAMLAR ALTINDA ETKİNLİK VEYA ETKİNLİK AYRINTILARI VEYA ÜCRETİ DEĞİŞTİRİLEBİLECEKTİR.
Not: Mayıs ayında yapmış olduğumuz etkinlikten edindiğimiz tecrübeler ile otellerimiz değiştirilmiştir. Bu sebeple fiyatlarımızda bir miktar artış olmuştur.
Hattuşaş Ören yeri , Alacahöyük ören yeri,
Amasya Şehri gezisi, İncesu kanyonu trekking 10 km, Erfelek şelaleleri ve sığdırabildiğimiz her yer. Amasya ve Hattuşaş gezileri rehber ile olacaktır
Tarih :15-16-17-18.10.2022
İçerik : Doğa Yürüyüşü , Kültür gezisi, dere yürüyüşü
Konaklama : Oda
Faaliyet koordinatörü :TREKINTURKEY
Katılımcı Limiti 25 Kişi
Faaliyet Ücreti: 1980 .- TL (*)
(*) katılımcı sayısı 19-22 nin arasında  olursa ücret 2250 TL, 13-18 kişi arasında katılımcı olursa ücret 2450TL dir  23 ve üzeri katılımcıda ücret 1980 TL dir. 
Ücrete dahil hususlar: İstanbul'dan başlayıp yine İstanbul'da biten transferler , seyahat sigortası, 3 gece 2 kişilik odalarda kahvaltı dahil konaklama
SİNGLE konaklama farkı 3 gece için 300 TL sıdır
Ücrete dahil olmayan hususlar: Belirtilmeyen öğünler ,kişisel harcamalarınız, ören yeri giriş ücretleri
Evet dostlar doğasıyla , coğrafyasıyla çok özel bir yere gidiyoruz. Tarih kısmını bir şekilde çoğumuz biliyordur ama kafanızdaki " Kıraç Anadolu " imajını silin. Yaylalar, köyler, güzel insanlar diyarına gidiyoruz. Program şu şekilde:
Aracımız 14 ekim saat 22:00 gibi İncirliden hareket ederek misafirlerimiz duraklarından toparlayarak yoluna devam ediyor . Yolda 2- 3 mola ile 15 Ekim sabahı Hattuşaş a ulaşıyoruz . Burada bir mekanda güne güzel bir kahvaltı ile başlayacağız. Sonrasında başlayacağız Hattuşaş'ı adımlamaya. Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4 km doğusundadır. Yapılan kazılarda 5 kültür katı ortaya çıkmıştır. Bu katlarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur.
Kalıntılar Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi), Yazılıkaya'dan oluşmaktadır.
Aşağı Şehir
Hattuşaş'ın konumu ve Anadolu'daki Başlıca Hitit yerleşim birimleri.
Hattuşaş'ın kuzeyde kalan kısmına "Aşağı şehir", güneyde kalan kısmına "Yukarı Şehir" denir. Hattuşaş'da ki kalıntıları ilk olarak Fransız arkeolog Charles Texier keşfetmiştir. 1893-1894 yıllarında kazılar başlatılmıştır, ve bu kazılardan sonra 1906'da Alman Hugo Winckler ile İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden Thedor Makridi çivi yazısı ile yazılmış büyük bir Hitit arşivi bulmuşlardır. Hattuşaş'da MÖ III. binden itibaren yerleşim görülmektedir. Bu dönemdeki yerleşmeler genellikle Büyükkale çevresinde oluşmuştur. MÖ 19. ve 18. yüzyıllarda Aşağı Şehir'de Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşmeleri görülmektedir ve şehrin adına ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanmıştır. Ortaya çıkan yazıtlardan Hattuşaş'ın MÖ 18. yüzyılda Kuşşara kralı Anitta tarafından tahrip edildiği ortaya çıkmaktadır. Bu tarihten sonra M.Ö 1700 yıllarında Hattuşaş yeniden yerleşime açıldı ve MÖ 1600'lerde Hitit Devleti'nin başkenti olmuştur. Kurucusu Anitta gibi Kuşşara kökenli olan I. Hattuşili'dir.
Yukarı Şehir
Hattuşaş'ın "Yukarı Şehir" denilen bölgesi 1 km2 alana yayılmıştır ve eğimli bir arazi şekli vardır. Yukarı Şehir genellikle tapınaklar ve kutsal alanlardan oluşur. Yukarı Şehir güneyden çevrilen bir surla donatılmıştır. Bu sur üzerinde 5 tane kapı vardır. Kentin en yüksek noktasında bastion ile "Sfenksli Kapı" yer almaktadır. Güney surunun doğu ve batı ucunda karşılıklı "Kral Kapısı" ve "Aslanlı Kapı" yer almaktadır.
Hattuşaş'ı gezdikten sonra istikamet ALACAHÖYÜK ören yeri:
Alacahöyük, Çorum iline bağlı Alaca ilçesinin 15 km kuzeybatısındaki Hüyük köyündeki bir höyüktür. Bu höyükte dört ayrı kültür evresinden kalma 15 yerleşim ya da yapı katı saptanmıştır. Alacahöyük arkeolojik araştırmalarda İlk bulgular M.Ö 3500'lü yıllara götürse de bazı bulgular, tarihi 1500 yıl daha geri götürerek M.Ö. 5000'li yıllara kadar dayandığını gösteriyor .Orta Anadolu’da MÖ yaklaşık 1750 yıllarına kadar süren Hatti Dönemi, Hititlerin Anadolu’ya gelip bir krallık kurmalarıyla son bulmuştur. Ancak, Hatti kültürünün izleri Hitit Uygarlığı içinde de devam etmiştir.
Alacahöyük yine rehber ile gezilecek . Sonra istikamet konaklayacağımız yer :
https://www.grandserotel.com/
2. Gün yani 16 ekimde güzel bir coğrafyanın güze bir parkurunda olacağız İncesu kanyonu:
Ortaköy İlçesi İncesu köyü sırları içerisinde yer alan ve köylüler tarafından Uzungeçit ismi verilen, Çorum’da İncesu Kanyonu, Yozgat’ta ise Kazankaya Kanyonu olarak adlandırılan kanyon, 12 km uzunluğundadır.
Doğusunda 1363 metre yüksekliğinde Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Antik adı Scylax olan Çekerek ırmağının geçtiği kanyonun her iki yanında yükselen kayalar üzerinde Hellenistik Döneme (M.Ö. 2.yüzyıl) tarihlenen duvar kalıntıları, halk tarafından mağara olarak adlandırılan merdiven basamaklı su sarnıçları vardır.
Kanyon içine İl Özel İdaresi tarafından 2 km. yürüyüş yolu yaptırılmıştır.
1985 yılında ilk olarak İncesu köyünden Satılmış UYSAL tarafından görülen kabartma, İncesu Köyüne yaklaşık 1 km. uzaklıkta, suyun aktığı yöne doğru sol tarafta kayalar üzerinde, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bir tanrıça kabartmasıdır. Bir niş içerisine yapılmış olan tanrıça, önünden akan Çekerek (Scylax) ırmağına ve karşısında yüksek kayalar üzerinde yer alan kaleye bakmaktadır. Bir taht üzerinde oturduğu düşünülen tanrıça, sol elinde bir aslan yavrusu tutmaktadır. Bu özellikleri ile Kybele olduğu söylenmektedir.
İncesu kanyonundaki Kybele kabartması, Anadolu’da Hellenistik Çağa tarihlenen Kybele kabartmalarının en büyüğüdür ve bu büyüklükte böyle bir Kybele kabartması henüz bilinmemektedir.
Kabartmanın buraya yapılmış olması bir anlam taşımaktadır. Büyük İskender’in ölümünden sonra Anadolu’da M.Ö. 280 yılından başlayarak Bitinya, Pontus, Kapadokya gibi prenslikler bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır. Grek kültürünü benimseyen yerli prensler bu devletlerin başına da kral olmuşlardır. Kabartmanın bulunduğu bu alan da Pontus krallığının sınırları içerisinde kalmaktadır.
Tanrıçanın bulunduğu alanın tam karşısında bir Akropol (en önemli yapılarının bulunduğu alan) tespit edilmiştir. 1100 metre yükseklikteki Akropolde, bu alanla bağlantılı olduğu düşünülen ve kayalar içine oyulmuş yaklaşık 300 metre uzunluğunda toplam 468 merdivenle inilebilen bir yapı bulunmaktadır.
Ana tanrıça geleneği Anadolu’da Neolitik Çağdan itibaren görülmeye başlanmıştır. M.Ö. 9000’den itibaren bereket, verimlilik, doğurganlık anlamında karşımıza çıkan ana tanrıça kültünün, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağında da devam ettiğini bu dönem eserlerinde görmekteyiz. Hitit döneminin de içinde yer aldığı M.Ö. 2. binde de yaşatılan ana tanrıça kültü, Geç Hitit döneminde Kubaba, Frig döneminde Kybele ismini alan tanrıça aynı isimle Hellenistik dönemde de devam etmiştir. Bu gelenek M.Ö. 204 yılında Roma’ya taşınmış ve bu dönemde Magna Mater adıyla devam etmiştir.
Evet dostlar bu kanyonda 5 km yürüyüş yaptıktan sonra Amasya'ya geçiyoruz. Amasya Pontus kaya mezarlarını ve Amasya kalesini gezdikten sonra otelimize geçiyoruz
http://eminefendi.com.tr/

3. gün yani 17 ekim günü Amasya'nın altını üstüne getirmeyi planlıyoruz. Ama kale , kral mezarları ve kale içi labirentlere bir bakış bir engel olmaz ise kesin yapacaklarımızdan . Programı rehberimizle oluşturacağız.
Akşam konaklama için Boyabat'a geçeceğiz . Konaklama : https://www.boyvatotel.com.tr/

18 Ekim sabahı otelde kahvaltımız aldıktan sonra hedefimiz Erfelek şelaleleri:
Erfelek Şelaleleri, 1997 yılında Erfelek Barajı’nın yol yapım çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilmiş ve turizme kazandırılmış, Erfelek ilçesine bağlı olduğu için Erfelek Şelaleleri olarak ünlenen şelaleler grubu, Tatlıca Köyü‘ne yakın olduğundan Tatlıca Şelaleleri olarak da bilinir. Erfelek Şelaleleri’nde gezintiye çıkmayı, doğanın içinde yapacağınız bir yürüyüş olarak düşünebilirsiniz. Ancak düz yaylada yürümek yerine şelalelerin bulunduğu ortamlardan geçiyorsunuz, zaman zaman şelalelerin oluşturduğu havuzların içinden ya da taşlarla doldurulmuş akarsuların üzerinden geçmeniz gerekiyor. Ayağınız buz gibi suda serinlerken, bir süre sonra üşüyebiliyor da. Doğanın oluşturduğu oyuklu basamaklardan tırmanıp, yine doğanın oluşturduğu doğal oluşumlara bizzat tanıklık ediyorsunuz. Dik şelalelerin yanından geçmek için zaman zaman halatlardan da destek almanız gerekiyor. Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan sıralı şelaleler mutlaka görülmeli İlk şelaleden son şelaleye ulaşmak aşağı yukarı 3 saat sürüyor. Birbiri ardına sıralanmış 28 irili ufaklı şelale, 2 km uzunluğunda bir vadinin içinde yer alıyor. Vadinin içinden akan Karasu Deresi üzerinde yer alan şelalelerin en büyük özelliği sıralı olmaları. Aralarında en büyük şelale, ilk gördüğünüz şelale. Buradaki havuzda yüzmek yasak olsa bile bazıları buz gibi suyun tadına bakmadan da edemiyor.
Elbette bitiminde yemek ve dönüş yoluna koyulmak olacak.

Evet dostlar faaliyete KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK  uygulamamızı indirip  kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
Değişen şartlar veya görülen gereklilikler halinde programda değişiklik yapma hakkımızın saklı olduğunu hatırlatalım.
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb ) , vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, KAPORALAR İADE EDİLMEZ HATTA katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görüp kayıt olabilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380