HAKKARİ , CİLO DAĞLARI, SAT GÖLLERİ, ŞEMDİNLİ VE ZAP VADİSİ 25.7.2023

GÖRÜLECEK YERLER : Zap Vadisi, Traventerler, Şerefan Vadisi, Gündoğdu Mağarası, Hakkari Merkez Meydan medresesi, Seyır tepesi Zap Vadisi, Zap nehri, Depin bölgesi, Gündoğdu mağarası, Mir geçidi, Kervan yolu, Hakkari – Yüksekova, Sat yaylası, Sat gölleri, Cilo küme dağlarına doğudan görünüm. Kaya resimleri, Sat dağları, (5 Tane Göl),  Kırıkdağ köyü, Marşalita Dağ Manastırı, Ava Spi Vadisi, Gelezu Şelalesi, Nasturi köyleri, Mergan Yaylası, Cilo Dağları, Reşko zirvesi, Cilo Buzulları, Cafer Kule, Cilo dağcılık dağ evi ve bir çok güzellikler.
Yüksekova Karlı köyü, Urişe yaylası, Terazın şelalesi, Terazın buzul gölü, koyun sağımı merasimi. Şemdinli- Şemdinli şehir merkezi, Pesan vadisi, Tarihi taş köprü, Orman köyleri, Kayme sarayı, Nehri şelalesi.

TARİH : 25-30.07.2023
YER: HAKKARİ 
KONAKLAMA: ODA 3 GECE ÇADIR 2 GECE
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: ARGUN BAYDAN
YEREL REHBER : HACI TANSU
FAALİYET ÜCRET: 6400TL
ÜCRETE DAHİL HUSULAR : İki kişilik odalarda kahvaltı dahil 3 gece konaklama , 25 temmuz sabahı Yüksekovadan başlayıp 30 temmuzda btten kara ulaşımları acente hizmeti.
DAHİL OLMAYAN HUSUSLAR :Belirtilmeyen öğünler , kişisel harcamalarınız
ULAŞIM BİLGİLERİ:
GİDİŞ: 25.7.2023 tarihinde en geç  saat 11:15 de Yüksekova  havalimanında olunmalıdır
DÖNÜŞ:  30.7.2023 tarihinde Yüksekova havalimanınından saat 11:50 de kalkacak uçağa bilet alınmalıdır 
GEREKLİ MALZEMELER
Çadır, mat, uyku tulumu, ocak, kafa feneri, Yağmurluk, tozluk, uygun sırt çantası, bere, güneş gözlüğü ve kremi, sert tabanlı bileği saran su geçirmeyen yürüyüş ayakkabısı, yedek giyecek(araçda bırakılacak),Katılımcıların yanlarında yedek kıyafetler bulundurmaları önerilir.

1.Gün – 25.07.2023 Salı
Saat 12:00 Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyubi havaalanında buluşuyoruz.  Yüksekova merkezde öğlen yemeği  ve kısa bir şehir gezisi için  1 Saat serbest zaman veriyoruz.

Ardından Aracın olduğu yerde toplanıyoruz. Doğu Anadolu’nun en güzel Traventerleri olan Van’nın Başkale ilçesine bağlı Traventerlere gidiyoruz. Görkemli Şerefan vadisinden geçerek 15 dakikalık kolay bir yürüyüşle Traventerlere ulaşıyoruz. Traventer gezisinden sonra Hakkari’ye doğru yola çıkıyoruz.

Saat 17:00 de Hakkari ye doğru yola çıkıyoruz. Yol boyu Gençlik köprüsü, Gündoğdu mağarası, Mir geçidi ve Depin vadisini görüyoruz. Hakkari girişinde Seyir tepesinden Muhteşem Zap vadisi ve dağları izledikten sonra otele geçiyoruz. Saat: 19:00 Otele yerleşiyoruz, akşam yemeği ve serbest zaman.

2.Gün – 26.07.2023 Çarşamba
Saat 08:00 Otelden ayrılıyoruz. Ülkemizin en görkemli buzullarına, Cilo dağlarına hareket ediyoruz. Cilo dağları Mergan yaylasında yaylacılar ve muhteşem doğa ile bol fotoğraftan sonra. Buzullara yürüyüş yapacağız. Mergan yaylasından Buzullara 8 km kolay sayılabilecek vadi yürüyüşü ile yaklaşık 2 saatte Cilo buzulları ile buluşacağız. Milyon yıllık buzullar, Buzul göl, Buzul şelaleler sizleri başka bir diyara götürecektir.  
Dönüşte yaylada kısa bir yemek molasından sonra Hakkari ye hareket edeceğiz. Yol boyu Kırıkdağ köyü, Gelezo şelalesi, Gelezo kilisesi, Mate kilisesi, Mar Şalita kilisesini gördükten sonra Hakkari merkeze geçeceğiz.
Saat 18:30 Otele yerleşme ve serbest zaman. (İsteğe bağlı toplu akşam yemeğiz.)

3.Gün – 27.07.2023 Perşembe
Saat 07:00 Otelden ayrılıyoruz ve Yüksekova’ya hareket ediyoruz. Yüksekova merkezden Sat göllerinin muhteşem doğası ve 10 bin yıllık kaya resimlerini görmeye gidiyoruz. Sat göllerinde 5 tane buzul göl göreceğiz. Göller birbirine yakın olduğu için yürüyüş mesafesi gezme şeklinde ve kolay olacak. Sat gölleri programından sonra Yüksekova merkeze döneceğiz.
Merkezde iki gece için kamp kumanyalarımızı alacağız ve ve Cilo dağlarının kuzey bölgesi olan Karlı köyü Urişe yaylasında geçiyoruz. Yayla da kampımızı kuracağız ve vadiden geçen muhteşem berrak suyun ve doğanın tadını çıkarıyoruz.
Saat 18:00 Kamp ve Serbest zaman

4.Gün – 28.07.2023 Cuma
Saat 06:00 Kamptan ayrılıyoruz. Cilo dağları bölgesi Urişe yaylasının Terazın buzul gölüne doğru uzun bir doğa yürüyüşü yapacağız. (Yürüyüş rotamız orta zorlukta olup yaklaşık 16 km dir.) patikalardan yürüyeceğiz. Şelale, Berivanlar/koyun sağımı eşliğinde eğlenceli bir yürüyüş olacak.
“Yürüyüşü tamamlayamayan kişiler olursa, istediği yerden rehber eşliğinde kampa geri dönebilecektir.”
Dağlara doğru yükseldikçe, Eski yayla alanları, Muhteşem Terazın şelalesi ve vadiyi göreceğiz. Şelale de 1 saat şelale sularına girme molası vereceğiz. Ardından Şelale yolu boyunca buzul gölüne doğru devam edeceğiz.
Saat :11:00 Terazın buzul gölüne varıyoruz. Gölde yüzmek serbest. Göl tırmanışı sonrasında kampımıza geri dönmek üzere yola çıkıyoruz.
Saat : 17:00 Kampa varış ve serbest zaman.

5.Gün – 29.07.2023 Cumartesi
Saat 08:00 Kamptan ayrılıyoruz ve doğası ve tarihi doku ile muhteşem olan Şemdinli ilçesine geçiyoruz. Yol boyu muhtelif yerlerde duracağız. Şemdinli merkeze geçip kısa bir şehir turundan sonra  Nehri/Bağlar köyüne geçiyoruz. Tarihi taş köprü gezisi.
Saat 12:30 Şemdinli Nehri alabalık tesislerinden nefis bir öğlen yemeğinden sonra Nehrinin meşhur sarayları Kelat sarayı kalıntısı ve Kayme sarayını gezeceğiz. Ardından Türkiye’nin ve İslam aleminin meşhur alimlerinden Seyyid Taha-i Hakkari türbesini geziyoruz. Ardından Şemdinli merkeze geçip tarihi 1600 yıllık Nasturi kilisesinin kalıntılarını geziyoruz. Şemdinli seyir tepesinden güzel bir fotoğraf molasından sonra Yüksekovaya doğru yola çıkıyoruz. Saat:18:0 Otele yerleşme ve serbest zaman.

6.Gün – 30.07.2023 Pazar
Saat 09:00 Otelde kahvaltı yapıyoruz ve Yüksekova merkezde şehir turu ve serbest zaman sonrasında Saat 11:00 Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi havaalanından uçağımıza biniyor ve İstanbul’a yol alıyoruz.

Evet dostlar imkanları müsait olan dostlarımızı bekleriz. Bunun için
https://cutt.ly/hsuhdnf linkinden uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
NOT: TAHMİNİ FİYATLARI KOYMAKLA BERABER ÖNGÖRÜMÜZÜ AŞAN FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ ETKİNLİK ÜCRETİNE YANSITMA HAKKIMIZ SAKLIDIR
AYRICA şezlonga havlu atar gibi yapılan kayıtlardan memnun olmadığımızdan 10 kişi olduğumuzda kapora istediğimizde ÇIKIŞ YAPANLARI SARI LİSTEYE (Ödemenin tamamı alınmadan kayıtları alınmayacaklar listesi ) ALACAĞIMIZI BELİRTELİM . Kapora alındıktan sonra ASLA geri iadesi olmayacaktır (Özel sağlık sorunları , vefat hariç )
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380