AKLIM EGE'DE KALDI TREKKING & GEZİ 15-17 EKİM 2022

Birgi Köyü  - Bozdağ - Lübbey Köyü- Ödemiş Gölcük Gölü - Sardes Antik kenti - Adala (Hermos Kanyonu ) Gezi & Trekking 
Evet dostlar belki bir belki ikisinin ismini duydunuz yukarıda bahsettiğim yerlerin . Ve bu geziden sonra siz düşürmeyeceksiniz dilinizden 
TARİH: 15-16-17 ekim 2022
İÇERİK: Doğa Yürüyüşü & Gezi
KONAKLAMA: Birgi Köyü Oda konaklama 
Birgi Köyünde otellerdeki oda sayıları az olduğundan en az 2 butik otele dağılacağız
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: Argun Baydan
FAALİYET ÜCRETİ : 1850 TL (*)
(*) REHBER VE FREE KATILIMCILAR HARİÇ: 8-9 KATILIMCI OLMASI HALINE ÜCRET    2700 TL (16 lık araç) ,
10-11 KATILIMCI OLMASI HALİNDE ÜCRET 2400 TL (16 lık araç ),
12-14 KATILIMCI OLMASI HALİNDE ÜCRET 2200 TL (16 LIK ARAÇ ) ,    
19-21 KATILIMCI OLMASI HALİNDE ÜCRET 1950 TL  ( 27lik araç ), 22 -25 KATILIMCI OLMASI HALİNDE ÜCRET     1850 TL DİR 
FAALİYET ÜCRETİNE DAHİL HUSUSLAR :
İstanbul'da başlayıp yine İstanbul'da biten tüm ulaşımlar, rehberlik hizmetleri, 2 kişilik odalarda kahvaltı dahil 2 gece konaklama.
ÜCRET DIŞI HUSUSLAR: Belirtilmeyen öğünler , kişisel harcamalarınız , ören yeri giriş ücretleri.
NOT: Yakıta , araç kiralarına , otel ücretlerine gelecek zamları etkinlik ücretine yansıtma hakkımız saklıdır.
Evet dostlar . Güzel bir iç EGE turu planladık sizler için. Keyifle doya doya yürüyeceğiniz veya gezeceğiniz bir etkinlik olacak . İster yürüyün ister gezi ister fotoğraf çekin size kalmış . Program aşağıda . Bir bakalım neler yapacağız. Programın çok kaba hatlarla olduğunu aralara serpiştirilmiş kahve sohbetleri, yöresel yemek tadımları, yöresel alışverişlerimizin de olacağını belirteyim
Aracımız 14 ekim gecesi tahminen 22:00 gibi İncirliden hareket ederek misafirlerimiz duraklardan alacak ve yola feribot geçişi ile devam edecektir. 15 Ekim sabahı Salihli civarlarında alacağımız kahvaltının ardından 7 km lik Adala (Hermos ) Kanyonu yürüyüşü ve Sardes Antik kenti gezisi planlıyoruz.  Sonrasında konaklama için Birgi köyüne geçiyoruz.
ADALA KANYONU :Yanık Ülke'nin 12 bin yıllık kanyonu: Adala
Manisa'nın Salihli ilçesinde, 12 bin yıl önce yanardağların patlaması sonucunda oluştuğu tahmin edilen Adala (Hermos) Kanyonu Gediz Ovası, Demirköprü Barajı, Marmara Gölü ve antik çağ coğrafyacısı Strabon'un "Yanık Ülke" olarak tanımladığı jeoparkın ortasında yer alıyor.
Adala, yanardağ etkinlikleri sonucu oluşan lav akıntılarının son bulduğu düzlükte volkanik taşlar üzerinde yükseliyor. Manisa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Adala civarında bulunan volkanik yığılmalar, Türkiye’nin en önemli volkanik şekilleri arasında yer alıyor. Yörede genişliği 15, uzunluğu ise 50 kilometreye ulaşan bir alanda 68 civarında genç volkan konileri bulunuyor. Bu konilerin çapları 15 kilometreye, yükseklikleri ise 150-200 metreye kadar ulaşabiliyor.
Adala, doğal güzelliğini, volkanik yapısının yanı sıra Ege Bölgesi’nin su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan ve Gediz Nehri üzerinde kurulu bulunan Demirköprü Barajı’ndan alıyor. 
Demirköprü Baraj seti arasında, Gediz Nehri’nin üzerinde kurulu bulunan Kız Köprüsü, Adala’nın en önemli değerlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Antik Kral Yolu’nun da geçtiği noktada inşa edilmiş olan köprü, 6 gözenekli sütun üzerine kemerli taş yapısı ile Mimar Sinan stilini andırıyor. Yapım yılı tam olarak bilinemese de Osmanlı dönemine ait bir eser olduğuna inanılan Kız Köprüsü, civarında bulunan alabalık üretim tesisleri ise eşsiz bir ziyafet olanağı sunuyor.
SARDES ANTİK KENTİ: Lidya Devleti’nin başkenti olan Sardes Antik Kenti’nin kalıntıları Salihli İlçesi, Sart beldesindedir. Sart ve yöresinin 5000 yılı aşkın bir süredir çeşitli yerleşimlere sahne olduğu, Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir yerleşim merkezi olduğu kazı çalışmalarından anlaşılmaktadır. MÖ 7. yüzyıldan başlayarak MS 7. yüzyıl erken Bizans dönemine kadar süren 14 yüzyıl boyunca Sardes gerek ulaşım gerekse idari ve ticari bakımdan önemli bir kent olma özelliğini korumuştur. İncil’in vahiy bölümünde, Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan Batı Anadolu’daki yedi kiliseden biri olarak anılan Sardes, dini açıdan da ayrı bir öneme sahiptir.
Günümüze kadar koruna gelmiş olan dünyanın belki de en görkemli İon düzeni tapınaklarından birine ev sahipliği yapan antik kent, korunmuş Roma yapıları içerisinde anıtsal bir hamam-gymnasium kompleksi ve antik dünyanın en büyük havrasına sahiptir.
Gymnasion’un karşısında “Bronzlu Ev” olarak adlandırılan büyük bir yapı yer almaktadır. Bu yapı, Tmolos (Bozdağ) Dağı’nın sırtları ile eski Lidya merkezinin arasında olup antik çağın en göz alıcı yapılarından biridir.
16 Ekim sabahı planımızda Gölcük Gölü -Lubbey köyü parkuru var . Bu  parkur iniş ağırlıklı ve 15 km civarında olacak . Yürümek istemeyenler önce Gölcük Gölünü sonrada Lubbeyi gezebilirler . Dönüşümüz yine Birgi köyüne olacak
LÜBBEY KÖYÜ : Bir köy düşünün, köyün bütün halkı bakliyat yetiştirmek üzere 7-8 km ötedeki başka bir köye taşındığı için terkedilmiş hayalet köye dönüşmüş. Ülkemizde farklı nedenlerle boşalan, boşaltılan köyler olduğunu biliyoruz. Lübbey Köyü, İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı terkedilmiş bir köy. Köyde şu an sadece birkaç hane kalmış yaşayan. Onlar da çoğunlukla yaşlılar.

Lübbey Köyü Hakkında
Lübbey Köyü, Bozdağların yamacındaki Türkmen Köylerinden biri. Köyün yazları çıktığı yaylasına elektrik gelip de Lübbey’e gelmeyince köylüler yavaş yavaş yaylaya, şimdiki adı ile Çamyayla Köyü’ne taşınmışlar. Çamyayla bakliyat yetiştirmeye elverişli arazisi nedeniyle de köyde yaşayanları oraya çekmiş. Yeni ev yapacak olanlar yeni ve verimli arazisi olan Çamyayla’yı tercih etmiş. Lübbey Köyü, hayvancılık, nar ve kestane gibi meyve yetiştiriciliği ile geçiniyormuş ancak zamanla bunlar köylünün geçinmesine yetmemiş. Kimisi Çamyayla’ya kimisi Ödemiş’e taşınmış derken köy hayalet köye dönüşmüş. Köyün özgün mimarisi, yeni binalarla kirletilmemesi, köyün yerleştiği sırtın yapısı nedeniyle zamanla fotoğrafçıların, yürüyüş gruplarının ilgisini çekmesi ile şimdi yeniden popüler hale gelmeye başlamış. Lübbey Köyü’nün geçmişinin Hellenistik döneme kadar dayandığına dair bulgular var. Bizans döneminden kalma manastır, mezarlık gibi kalıntılara da rastlanmış. Şu an kentsel sit alanı ilan edilmiş durumda olan Lübbey’de 44 sivil mimari örneği ve 4 anıtsal yapı bulunuyor. Evlerinde arasında geniş yollar yok, sadece eşekle veya yürüyerek gidilebilecek ara yollarla evler birbirine bağlanmış. Evler yıkılmaya yüz tutmuş olsa da bütün evlerde kapı numarası gıcır gıcır yeni asılmış, darısı evlerin başına.
GÖLCÜK GÖLÜ: Ödemiş'i çevreleyen Bozdağlar'da bulunan bu şirin yayla, aynı zamanda Gölcük Gölü ile de ünlüdür. Göl, çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasındadır. Nefis havası, konaklama tesisleri ile spor kulüplerinin de kamp yeri olarak kullandığı Gölcük tam anlamıyla bir doğa cennetidir.
Denizden yüksekliği yaklaşık 1100 metre olan göl, tektonik hareketlerle oluşmuştur. Gölün derinliği ortalama 5 metredir. Gölcük'ün İzmir'e uzaklığı 130, Ödemiş'e ise 18 kilometredir. Göl kenarında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 1934 yılında kalmış olduğu tarihi bina, bugün halen otel olarak kullanılmaktadır.
BİRGİ KÖYÜ :Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Ulu Cami ve Çakırağa Konağı gibi tarihî yapılara ev sahipliği yapmaktadır. 2012'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi.  Birgi, asırlık çınar ağaçları ve taş evleri ile çok şirin bir Ege köyü….. Kırmızı kiremitli çatıları, ahşap pencereli Birgi evleri çok hoş bir görüntü sunuyor. Öyle ki “Unutursam Fısılda”, “Yeşil Deniz” “Görevimiz Tatil” gibi dizi ve filmlere de ev sahipliği yaptı Birgi. Birgi Köyü, M.Ö. 3000’lerden bu yana medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Aydınoğulları’nın başkenti olmuş, Kurtuluş Savaşı’nda sivil hareketin başladığı yer olmuştur. Lidya, Pers, Bergama Krallıklarının, Roma ve Bizans İmparatorluklarında kalmış, sırasıyla Dioshieron, Pyrgion ve Christopolis olarak isim değiştirmiştir. Birgi, 1426’da tamamen Osmanlı egemenliğine girmiş. Aynı zamanda Birgi önemli bilim adamları yetiştirmiş; ilk Türk denizcilerinden olan Umur Bey, ilk müslüman doktor Celaleddin Hızır El Aydıni bunlardan bazıları. Taş evleri ve tarihi yapılarıyla da Birgi 2012 yılında da UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listeye girmeyi başarmıştır.
17 ekim günü otelimizden hareketle Bozdağ'a gidiyoruz. Planımız 12 km lik  Bozdağ - Birgi parkurunu  yürümek . Parkur bitimi İstanbula dönüş için hareekte geçeceğiz .
BOZDAĞ: Vahşi doğanın tanrısı Artemis, Kral Tmolos’un Su Perisi Arripe’ye olan aşkını azgın bir boğayı üstüne salarak engellemiş. Ama oğlu tarafından bu dağa gömülen Tmolos’un aşkı, her mevsim başka bir güzellikle canlanır Bozdağ’da. Bozdağ, sonbaharda da ayrı bir güzeldir. Sonbaharın gelmesiyle ayrı bir güzelliğe bürünür doğa. Ceviz, kestane, elma ağaçlarının yaprakları yeşilden sarıya doğru bir renk almaya başlar. Kiraz ağacı yapraklarının rengi ise, yeşilden al bir renge dönüşür. Bu güzel harika sonbahar manzaralarını, seyretmeye doyamazsınız.
Yağmurlar yağmaya başladığında, çam ormanlarının içindeki çimler yeşerir. Çimen ve çam mantarları, toprağı kabartarak yeryüzüne çıkar. Sonbahar ilerledikçe, etraf sessizliğe bürünür.
Sonbaharın son aylarında, sert ve soğuk esen rüzgârlar ağaçlardaki sararan son yaprakları da düşürerek, savururlar oradan oraya bir hüzün içinde. Doğa, artık kendini dinlenmeye bırakmıştır, gelecek olan ilkbahara kadar. Bozdağ, bir mevsim değil dört mevsim güzeldir. Bozdağ’ı dört mevsim gezin, görün ve yaşayın.
Evet dostlar faaliyete KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK  uygulamamızı indirip kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır.
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz.
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görüp kayıt olabilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380